Првпат во Македонија се роди ХИВ негативно бебе од ХИВ позитивна мајка


За првпат во Македонија се родило ХИВ негативно бебе од ХИВ позитивна мајка, која одлучила да остане бремена и да ероди свое дете, објави Канал 5.

Таа пред 4 месеци го донела своето дете на свет кое е ХИВ негативно.

Освен медицински напредок кај докторите оваа приказна е доказ за една вистинска љубов помеѓу двајца, но и големи емоции и среќа за персоналот на клиниката за гинекологија и клиниката за инфективни болести.

Во моментов на 400-тина луѓе ХИВ позитивни на клиниката за инфективни болести примаат терапија.

Докторката Милена Стевановиќ вели дека секогаш е најважна превентивата, редовните контроли и навременето лекување.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1