„Пукаат и плашат народ, брзо ќе се вратиме“ – последните зборови на загинатиот бранител


Бобан Ивановиќ, припадникот на специјалните единици на македонската полиција, кој го загуби животот во полициската престрелка со терористичката група во Куманово, замина во смрт со верување дека „брзо ќе заврши“ и ќе се врати кај семејството.zaginati boban

Тажната вест го затекна семејството Ивановиќ кога колегите на Бобан зачукале на вратата на семејната куќа во селото Стајковци. Знаеле дека им носат тажна вест.  Тој ден, на заминување на семејството му рекол дека оди на задаќа во Куманово. Бил краток:  Некои таму пукаат, плашат народ, брзо ќе завршиме. Се испостави дека не се работи за ситни криминалци, туку за група на ОВК од Косово.

– Синоќа ни јавија дека Бобан загинал. Сестра ми е многу лошо, не може да зборува. Не знам што да ви кажам, страшна трагедија за семејството, изјавила за Блиц балдската на убиениот полицаец.  Бобан беше припадник на Единицата за брзо распоредување

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1