Пукање во универзитет – најмалку 15 мртви


Најмалку 10 лица загинаа, а над 20 се ранети денеска при вооружен напад во колеџ во градот Роузберг во американската сојузна држава Орегон, соопшти локалната полиција.

ДПА јави дека полицијата успеала да го совлада и уапси напаѓачот, чиј иднетитет и мотиви за нападот не се соопштени.
Според канцеларијата на шерифот на Округот Даглас, во кој се наоѓа колеџот, инциднетот се случил во 10:40 часот по локално време (19:40 според средноевропско време)
01102015211433_roseberg3
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1