ПУТИН ДАДЕ ТРЕВОГА: Војниците на Црноморската и Касписката флота вежбаат (ВИДЕО)


Во 5 часот наутро, по локално време, единиците на Јужниот воен округ, воздушно десантните сили, авијација и Касписката флота, се кренати на нозе. Путин изненадно издал наредба за тревога.
На тревога се подигнати заедно Црноморскат и Касписката флота.isis-russia-putin-iii

“Во согласност со одлуката на врховниот командант од 5 часот утринава војниците на Јужниот воен округ, одделни единицо на воздушно десантните сили и воено-транспортната авијација се во целосна борбена готовност. Од тој момент пристапивте кон акција, војниците на југозападниот стратешки правец изведуваат бежби “, најави министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу.

Утрово на 8 февруари командантите на делови и единици добиле тајни пакети со инструкции да се најдат во наведените области и полигони, информира ТВ “Ѕвезда”.
За време на маневрите ќе бидат активирани авијација и сили на ПВО. Ќе биде проверена нивната подготвеност да одговорат на воздушни напади на противникот и да заштитуваат важни воени и државни објекти.

Во финалето на ненадејна проверка ќе бидат одржани големи оперативно-тактички вежби.

По налог на Шојгу со раководството на маневрите на Црноморската флота и Касписката флота лично ја презеде командант на ВМФ адмирал Владимир Королов.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1