Путин не се зеза – еве го оружјето кое го распореди на границата со Украина


Командатот на НАТО во Европа, генерал Филип Бридлав, ја обвини Русија за распределување на трупи долж руско-украинската граница. На сателитските снимки се гледаат тенкови, авиони и борбени хелихоптери.

tan2014-4-9222715628Дали војната е се поизвесна? Русија значително го засили своето војно присуство на границата со Украина, изјави командатот на НАТО во Европа, Филип Бридлав, а како доказ на ова тврдење тој прикажа сателитски снимки на кои може да се забележат авиони, текнови и борбени хелихоптери кои се наоѓаат во руската војна база во Белгород.
Бридлав изјави дека како одговор на овие руски трупи Алијансата може да распредели своја војска низ земјите членки на источна Европа. Исто така не е исклучено ангажирање на ниедна земја вклучувајќи ја и САД,
И генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен порача на Русија дека за било какви преговори и решевање на кризата во Украина потребно е да ги повлече трупите од украинската граница.
– Доколку Русија навистина посакува дијалог првиот чекор е повлекување на трупите – порача Расмусен пред новинарите пред средбата со чешкиот премиер Бохуславом Соботком во Прага.
tan2014-4-922273212916tan2014-4-922272594812
Генералниот секретар посочи дека Русија има распоредено околу 40.000 војници на границата со Украина.
– Тие не вежбаат, туку се спремаат за војна.
Во Женева следниот четврток се закажани разговори на Европаската унија, Русија, Украина и САД за решавање на украинската криза.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1