Путин: Се повторува Југославија! Нападот на Сирија е брутално кршење на првата!


Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека историјата ќе ги постави работите на своето место како што „е веќе утврдено дека Вашингтон е одговорен за масакрот во Југославија“, се наведува во соопштението на Кремљ.

Путин нагласи дека Русија ќе свика итен состанок на Советот на безбедност на ОН поради „агресивните акции“ на САД и нивните сојузници.

– Со овие акции Вашингтон само поттикнува нов бран бегалци од Сирија и од регионот – рече рускиот лидер.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1