Меркел: Германија ги поддржува неопходните напади врз Сирија


Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека воздушните напади врз сирискиот режим се неопходни, по можната употреба на хемиско оружје во сирискиот град Дума.

„Ние го поддржуваме фактот дека нашите британски, француски и американски сојузници ги презедоа своите одговорности. Потребна е воена интервенција“, рече Меркел.

Канцеларката ја отфрли можноста нејзината земја да се приклучи кон воената акција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1