Ресторанот на крстот на Водно ќе се отвори за еден месец


Ресторанот, кој се гради во приземјето на Милениумскиот крст, ќе биде отворен за еден месец, информираат од ЈСП.

MILENIUMSKI KRST– Додека не се донесе водата од новиот бунар, ќе се работи со техничка вода. Изведбата на ресторанот е при крај, а со него ќе стопанисува сопственикот на ресторанот „Воденица“, Стојан Филиповски – изјави Мишо Николов, директор на ЈСП.

Во рамките на крстот е планирано да се гради и црква со конаци според идејното решение на архитектот Јован Стефановски-Жан, кој е автор и на проектот за самиот крст.

Од МПЦ вчера ни изјавија оти стои дека ќе се гради црквата, но кога и со која динамика, не одговорија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1