Рибар уловил пирана во Лесковaц


Во реката Ветерница која тече низ Лесковaц, рибарот Драган Михајловиќ улови Пирана тешка 900 грама и 35 см долга.

Рибарите и луѓето се изненадени и уплашени бидејќи оваа опасна риба живее во реката Амазон во Јужна Америка, а Драган Михајловиќ ја уловил во нивната река и тоа во близина на центарот на Лесковац.
Тој пред два дена, отишол до реката да лови клен, но наместо тоа на јадицата се фатила Пораната речиси еден килограм тешка. Да ја извади рибата од водата му помогнале и децата кои си играле во близина на брегот.
не се знае како дошола во Ветерница, но експертите веруваат дека некој ја фрлил рибата биејќи има многу кои ги чуваат овие риби во аквариуми.

Граѓаните во паника бараат да се провери реката да не има повеќе пирани во неа.

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1