RIP Nora Ephron, авторот на Sleepless in Seattle/ Видео


Nora Ephron – есеист, автор и режисер, почина во вторникот во Менхетен на 71 годишна возраст. Нејзиниот издавач, Алфред А Кнопф, изјави дека таа починала од леукемија.

Родена е во семејството на сценаристи, врвен новинар во своите 20-ти и 30-ти години од животот. Ефрон беше меѓу најцитираните и највлијателни писатели на својата генерација. Автор и режисер е на познатите “Џули & Јулија” и “непроспиени во Сиетл”.

Автор е на повеќе книги. Таа пишуваше отворено за нејзиното тешко детство, неуспешните врски, сомневања за нејзиниот физички изглед.

Како сценарист, Ефрон беше номинирана три пати за оскари, за “Silkwood”, “Кога Хари ја сретна Сали …” и “непроспиени во Сиетл”, и беше ретка жена која пишуваше, режираше и производуваше холивудските филмови. Фишер и Мег Рајан беа меѓу многуте актерки кои рекоа дека сакаат да работат со Ефрон, бидејќи таа ги разбирала.

“Нора Ефрон беше новинар-уметник кој знаеше што е важно да знаете, како работите навистина работат, вели звездата на нејзиниот филм “непроспиени во Сиетл” Том Хенкс.

Во 1970-тите години, таа се сретна Бернштајн, преку кого се здружи со колеги од Вашингтон пост. Бернштајн е новинарот кој заедно со Боб Вудворд беа наградени за откривање на скандалот Вотергејт кој го собори претседателот Никсон. Тие се венчаа во 1976 година, имаа две деца, но љубовта наскоро се претвори во омраза, од која произлегоа многу бестселери на Ефрон. Таа била бремена со нивното второ дете, кога дознала дека Бернштајн има афера.

За тоа искуство ја напиша “Металоиди”, а подоцна базиран на книгата беше снимен и филмот во кој глуми Стрип и Џек Николсон, а е во режија на Николас, со кого соработуваше често. Книгата беше толку блиску до нејзиниот живот и она што и се случувало, поради што Бернштајн се закани дека ќе тужи.

Се верува дека токму таа била првата која посочила кој е “Длабоко грло”, односно анонимниот и непознат извор за аферата Вотергејт. Таа на неколку луѓе им кажала дека е всушност вработениот во ФБИ Марк Фелт. Неговата улога се обелоденила дури неколку години подоцна.

Нејзини се и “Silkwood” и романтичната комедија “Кога Хари ја сретна Сали …” Таа двапати режираше филмови на тимот на Рајан и Хенкс, во “непроспиени во Сиетл” и “Имаш пошта, “, а исто така работеше со Џон Траволта (во фантазијата” Мајкл “), Стив Мартин (” Измешана Завртки “) и Никол Кидман (” маѓепсани “).

Многу звезди изразија сочуство на социјалните мрежи. Градоначалникот на Њујорк напишал:

Mike Bloomberg

,,Nora Ephron always loved a good New York story, and she could tell them like no one else. NYC will miss her very much,,

[youtube]http://youtu.be/tmv0ffqFOkQ[/youtube]

Tags: , , , , ,

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1