Ристовски: Ако спасам барем едно дете – сум успеал


Борбата против педофилите не смее да запре,и регистарот на педофили е ефикасен начин да им се застане на патот.Министерот за труд и социјала,Спиро Ристовски,во своето емотивно обраќање ја повтори својата одлучност како човек,родител и министер да се бори против педофилите.

spiro_ristovski_g1Ристовски вели дека Законот за регистар на педофили кој ги обединил политичарите,медуимите и граѓаните не му противречи на Уставот,и затоа смета дека барањето за поништување на одлуката на Уставниот суд не претставува линч врз неговите судии.

Министерот како главен мотив оваа борба да продолжи,освен неприкосновената безбедност на децата ги посочи негативните реакции на родителите,психолозите и стручната јавност во земјата по минатонеделната одлука на Уставен да ја прифати иницијативата на пет педофили да се осуети Законот за регистар на педофили.

Sitel

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1