Робот кој има бубрег, слезина, крвоток, очи и уши – чини милион (Видео/Фото)


article-2273441-175C9D43000005DC-957_634x414

Роботот – бионички човек ќе биде преставен на јавноста. За да сите се уверат колку е совршен ќе биде изложен во научниот музеј во Лондон.

Неговата изработка чинела милион долари, а овој робот има вештачки витални органи како слезина, бубрег, панкреас, како и крвоток кој функционира.

Во главата му е вградена и вештачка мрежница, па роботот може да ги види објектите пред себе.

article-2273441-175BD864000005DC-296_634x456article-2273441-175C1352000005DC-599_634x484

article-2273441-175BE1D5000005DC-219_634x439Вградени му се и кохлеарни инпланти, се со цел да може да слушне што се случува околу него.

Исто така, и главата му е прикриена со вештачка кожа.

Роботот поседува и вештачка интелигенција, како и систем за говор, што му овозможува разбирање на едноставни реченици и одговарање на прашања.

Значи, овој робот може да оди и да зборува, а името му е Рекс.

article-2269824-1739E543000005DC-280_634x1202

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1