Родено првото бебе со сперма од мртов татко


Желбата да стане мајка една Австралијка си ја исполнила на бизарен, но неверојатен начин.

Маж од Австралија  настрадало со моторот во сериозна сообраќајна несреќа, но со оглед на фактот дека тој и неговата сопруга активно работеле да имаат дете, жената не сакала да се откаже од оваа идеја.201640_trudnoca_f

Два дена инсистирала по разни  институции и судови да добие  дозвола од мртовечницата да се извади сперма од својот покоен сопруг.

Експертите за вештачко осеменување од починат човек со посебен метод од спермата на починатиот извлекле сперматозоиди, ги измиле и потоа дел ги замрзнале, а остатокот со помош на специјален шприц за оплодување ги вбризгале кај неговата сопруга.

За среќа, оплодувањето  било успешно и по девет месеци се  роди бебе кое сега има една година. Овој случај е толку контроверзен  што ја подели  целата научна заедница.

Овој случај е уникатен, бидејќи ова е прв пат целосно употреблива сперма, со не оштетена ДНК, извлечена од човекот чиј живот бил изгаснат пред 48 часа.

Досега рекордот го држеше  сперма стара  малку повеќе од еден ден.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1