Русија покренува постапка против Фејсбук и Твитер


Руската агенција за надзор на комуникациите ,,Роскомнадзор” соопшти денеска дека поведе постапка против Фејсбук и Твитер.

,,Роскомнадзор” ја покренува постапката затоа што од Фејсбук и од Твитер не објасниле како намераваат да се прилагодат кон законот за податоци , јавува агенцијата Интерфакс.

Од агенцијата бараат сите сервери за собирање податоци од Руси да бидат лчоцирани во Русија.

Првиот човек на агенцијата , Александар Жаров вели дека компаниите имаат еден месец за да ги достават информациите , а во спротивно ќе биде покрената законска постапка.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1