Руски дронови во надгледувачка мисија во Сирија


Американски претставници се цитирани од Ројтерс како велат дека Русија започнала да користи дронови како дел од мисии за надгледување во Сирија.International Mine Countermeasures Exercise 2013 off coast Bahrain

Двајца неидентификувани функционери за новинската агенција денеска рекле дека не знаат колку дронови се вклучени во таквите мисии и за доменот не летовите. Пентагон не ги коментираше ваквите тврдења.

Западот е загрижен за руското присуство во Сирија, сомневајќи се дека намерата е поддршка на сирискиот претседател Башар ал-Асад. Москва вели дека нејзината цел е да и се помогне на Сирија во борбата против групата на Исламската джрава. САД исто така соопшти дека руското воено присуство во Сирија може да биде закана за меѓународната коалиција што ја предводи против групата на ИД.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1