Русковска: Се уште се одлучува за притворот на Јасна Мандиќ


Обвинителката Вилма Русковска изјави дека на судијата на претходна постапка е оставен да одлучува за барањето за притвор за потпретседателката на Меѓународниот сојуз, Јасна Мандиќ, пренесе Телма.

За пратеничката Фросина Ременски, како и за другите осомничени во проширената истрага од предметот Рекет, рекла дека се барани само мерки за претпазливост: одземање на пасош, забрана за напуштање на престојувалиште, и еднаш неделно да се јавуваат во судот. Најави дека другите осомничени утре ќе дојдат да дадат исказ во судот.

Јасна Мандиќ, која е потпретседател на хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“ и една од новоосомничените во проширената истрага за Рекет денеска беше донесена во Кривичниот суд да даде исказ за предметот Рекет. За неа обвинителството бара мерка притвор.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1