САД побарале од Грција да го затвори небото за руската хуманитарна помош за Сирија, Атина одбила…


Грција одби да го затвори воздушниот простор, и покрај барањата на Американската амбасада во Атина (FIR Атина) за летови на руските авиони со хуманитарна помош за Сирија, изјави за РИА Новости во неделата, дипломатски извори во Атина.avion pomos

“Во саботата, американската амбасада се обрати до службата на грчката влада за забрана на минување на руски авион во FIR Атина. Грчката влада одби да го стори тоа, така што нема да се влошат односите со Русија,.” – изјави изворот.

Според него, Москва побара и доби дозвола за летови до Атина за транспорт на хуманитарна помош за Сирија во периодот од 1 до 24 септември.

Официјална потврда на оваа информација, РИА Новости се уште не успеа да се добие.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1