САД со наредба до семејствата на дипломатите од Конзулатот од Истанбул да го напуштат градот


Стејт департментот на САД побара семејствата на дипломатите од американскиот Конзулат во Истанбул да го напуштат градот поради безбедносни причини.turcija eu

Одлуката е во врска со „информација“ за екстремистички групи кои продолжуваат со агресивни обиди да нападнат граѓани на САД во Истанбул.

Наредбата се однесува само за геенралниот Конзулат на САД во Истанбул и не важи за други американски мисии во Турција. Во изјавата на Стејт департментот се нагласува дека постои закана за американски државјани од терористички групи на територијата на цела Турција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1