Сами направете тест на што и дали сте алергични


Концептот и терминот алергија е измислен од виенскиот педијатар Клеменс фон Пиркет во 1906 година. Доктор Клеменс увидел дека физичките реакции на неговите пациенти се поврзани со надворешни алергени, како прашина , полен, или одредени видови храна.

HRANA_ALERGI-300x196Во последно време се поголем е бројот на луѓе кои имаат проблем со алергии, а често за тоа не се свесни.

Некои од следниве состојби често се предизвикани токму од алергии на храна меѓу кои се дебелината, дигестивните проблеми, замор, вртоглавица, висок крвен притисок, депресија, астма, запек, анксиозност, мигрена, итн .

Пред да одлучите за комплицирани и скапи тестирање на храна и алергени, обидете се со овој едноставен алерго тест кој може да го направите дома.

PULS_SLIKA-227x300Тестот се однесува на храна и пијалок. Препорачливо е за време на тестот да не сте под психички притисок, а исто така, од суштинско значење е да сте целосно здрави без настинки, инфекции и други проблеми.

Важно е да не сте јаделе неколку часа пред тестот. Затоа, најдобро е да го направите тестот наутро пред појадок или кафе. За време на тестот потребен ви е часовник со секундарник и по еден залак од храната на која се сомневате дека сте алергични. Потребно е да седнете удобно и целосно да се опуштите.

Како точно да го направите тестот прочитајте на БабинЛек.мк

Ако сте пушач, немојте да пушите најмалку 2 часа пред тестирањето затоа што цигарите го зголемуваат отчукувањето на срцето и до 10 отчукувања во минута.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1