Самитот Трамп – Ким, почеток на долг процес на отворен дијалог


На историски самит во Сингапур утре треба да се состанат американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во обид да постигнат договор за денуклеаризација на Корејскиот полуостров.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ќе разговара со американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур за траен механизам за зачувување на мирот на Корејскиот полуостров. Тоа е информацијата што ја пренесоа денеска севернокорејски медиуми нагласувајќи дека „времињата се промениле“.

Двајцата лидери утре ќе разговараат и за денуклеаризација на полуостровот, како и за останати прашања од интерес за двете страни.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1