Само што не дошол: Убиец астероид вечерва минува крај земјата (во живо) (ВИДЕО)


Астероидот 1998 QE2, 2,7 километри долг, на 31 мај – вечерва во 23 часот по нашето време ќе пристигне во близина на планетата Земја.

Тука можете да го следите во ЖИВО или на следниот ЛИНК 

Asteroid headed for EarthАстрономите сеуште не можат да кажат со сигурност од каде доаѓа, но се верува дека се остатоци од комети кои се премногу блиску до сонцето. Лабараторија во Калифорнија, изјави дека овој астероид е сличен на оној кој ги уништил диносаурусите.

За среќа, поблизок контакт со Земјата нема да се случи затоа што ќе не промаши за само 6 милиони километри.

Поради неговата големина, ова вселенско тело би можело да го избрише животот на нашата планета доколку дојде до директен судир. Долго е неверојатни 2,73 км, која е иста должина како девет луксузен крстосувачки бродови.

Ако удри на Земјата, ќе срамни со земја се што е на неговиот пат со должина од 322 километри и ќе предизвика неизмерна штета во радиус од 1.600 километри. Количината на прашина која би ја кренал би го сокрила комплетно сонцето, така што земјата би била во мрак.

НАСА научниците велат дека вселенско тело со оваа големина или поголеми минуваат до Земјата секои 4 милиони години.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1