Самовили постојат: Снименo самовилско оро во Англија (Видео/Фото)


Универзитетски професор снимил мали крилести суштества како играат и се забавуваат.

article-2596119-1CCDEAE400000578-108_634x432Самовили, мали суштества со крилја, не живеат само во бајките туку и во англиското село Розендел Вели во Ланкашир. Така тврди професорот Џон Хајат (53) и го докажува тоа со овие снимки. Хајат го објавил тоа низ серија фотографии и видео снимка од самовили, кои ги направил изминативе две години.

„Потоа фотографирав и муви и комарци и ги споредив, но никако не изгледаат исто. Нека луѓето самите видат. Советувам да ги погледнете без предрасуди и да поверуваат на своите очи“, вели професорот Хајат.

„Многумина кои ги виделе нив исто така, велат дека самовилите внеле магија во нивните животи и дека постојано можат да бидат со нив“, тврди тој.

article-2596119-1CC5504900000578-938_634x464article-2596119-1CCC53BE00000578-138_634x483

samoviliПрофесорот Хајат отворил изложба „Самовили од Розендел“, која ќе биде отворена цела пролет. Неговите самовили се разликуваат од оние од бајките и тој се надева дека ќе успее да го смени ставот на луѓето за овие мали суштества.

„Во животот постојат и почудни работи од самовили, а животот постои насекаде. Не верувам дека тие се просто мала верзија на луѓето, дека одат дома и пијат по чаша чај. И не сугерирам дека имаат посебни моќи. Од искуство знам дека тие едноставно се забавуваат и дека сакаат да играат по сончевите зраци’, вели професорот Хајат.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1