Се активира вулканот Попокатепетл – пепел и до три километри во височина


Вулканот Попокатепетл во централниот дел на Мексико од денеска повторно е активен.

Вулканот од денеска почна да исфрла камења и пепел во височина од три километри. Од вулканот излегува и чад , што се шири во околните градови , каде е прогласена вонредна состојба.

Според мексиканската служба за цивилна заштита, вжештените камења и пепел паѓаат во радиус од два километри околу вулканот , а особено се загрозени местата североисточно од Попокатепетл.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1