Се активираше вулкан во Никарагва


 

Највисокиот вулкан во Никарагва се активирал. почнал да исфрла чад и гас во атмосферата. Жителите од околината во паника ги напуштиле своите домови, а ќе бидат евакуирани и сите жители во подножјето, околу 3000 луѓе


Вулканот Сан Кристобал, е највисокиот вулкан и е на 1 740 метри, стациониран на само 150 километри од главниот град Мангава.
ова е еден од најактивните вулкани на пацифичкиот брег на Никарагва и просечно има околу 100 сеизмички активности во само еден ден.

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1