Се бараат работници, заработка и до 160 евра на ден


Хрониччен недостаток на сезонски работници кои шест дена во неделата би собирале и пакувале јаболки владее во Нов Зеланд.nov zeland rabota

Само поради недостатокот на работна сила, новозеландските овоштари упатиле апел до владата за да им помогне во потрага на работници низ целиот свет и така да им го олесни влегувањето во државата.

Имено, Нов Зеланд прима 9.500 сезонски работници, а овоштарите бараат од владата да им одобри влез во земјата со туристичка виза.

Оваа работа се наплатува по учинок, а можно е да се заработи и до 160 евра дневно.

Во Нов Зеланд според закон загарантираната минимална саатница е од 14,75 новозеландски долари.

Услови за запослување се добро познавање на англискиот јазик како и добра здраствена состојба.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1