Се докажало: Пластиката предизвикува рак на црниот дроб!


Супстанцијата бисфенол е една од основните состојки на пластичната амбалажа и за која се докажа дека предизвикува појава на рак на црниот дроб, тврдат научниците од Универзитетот во Мичиген.

plasticni sisinja voda otrovniБисфенол А е една од основните компоненти на пластиката. 90% од луѓето на светско ниво секојдневно ја внесуваат оваа штетна супстанција во својот организам. Поради сомнеж дека бисфенолот предизвикува појава на рак, исфрлен е од употреба при производство на бебешки шишиња и цуцли.

Препораката на експертите е да избегнуваме да користиме пластична амбалажа.

Бисфенол А(BPA), е широко користена компонента кај пластични контејнери и пакувања на хранливи продукти, како што е внатрешната обвивка на конзервите и покрај тоа што повеќе од 200 научни студии, покажуваат дека (BPA) е штетна за здравјето на луѓето. Употребата на (BPA), е толку природно што научниците откриле дека 95% од луѓето што се тестирале, имаат опасно ниво на (BPA) во нивните тела.

hrana-vo-plasticni-sadoviИзбегнувањето на конзервираната храна е можеби најдобриот начин за да се избегне (BPA). Неодамнешните истражувања во Харвард школата за јавно здраство, открија дека конзервираната храна и пијалоците може да го зголемат нивото на (BPA) во вашите тела за 100%, само во период од пет дена.

Природно избегнувањето на извори на (BPA) е вашата најдобра одбрана.  10 совети како да си помогнете да ја намалите изложеноста на (BPA) во својот дом прочитајте на БабинЛек.мк
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1