Се гушнаа Ставревски и Субрата Рој (Фото)


Вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески, на охридскиот аеродром „Св.Апостол Павле“ попладнево го пречека индискиот милијардер Субрата Рој, кој до петок ќе престојува во посета на Македонија. Во рамки на посетата претседателот на индиската компанија „Сахара Индија Паривар“ ќе престојува во Скопје и Охрид.

При дочекот на аеродромот Ставревски и Субрата Рој срдешно се гушнаа

subarta i stavrevski

Како што се истакнува во соопштението од Кабинетот на Ставрески, целта на посетата на Субрата Рој е почеток на подготовките за реализација на проектот „Сахаријан Македонија“. Во рамки на посетата тој ќе ја посети локацијата за градба на туристичкиот комплекс кој ќе содржи објекти за рекреација, одмор, терени за голф, спа центри, марина-хотели, објекти за забава, казино на вода итн. За време на посетата Субрата Рој ќе разгледа и други инвестициски можности во земјава во областа на земјоделието, туризмот и други економски сектори.

subarta stavrevskiПроектот „Сахаријан Македонија“ е проектиран од една од најпознатите светски британски архитектонски компании „Аткинс“ и архитектот Том Врајд кој го има проектирано и грандиозниот и најпознат хотел Буџ Ал Араб во Дубаи, единствен хотел со 7 ѕвезди во светот.

Исто така, тие се дизајнери на еден од најлуксузниот и најголем патнички брод во светот – Oasis of the Seas. Имаат дизајнирано луксузни објекти во Русија, Обединетите Арапски Емирати, Сејшелските острови, Индија, Тајланд, Кипар, Индонезија, и многу други земји.

subarta2– Планираат во Охрид да има специфичен пловечки хотел со казино, пристаниште, голф терен на многу високи ниво, спа центар, вили кои ќе бидат дадени на продажба. Предложени се хотелски сместувања, конференциски сали, шопинг центри и друго. Предвидуваат и неколку оргинални и ексклузивни содржини за кои можеме да напоменеме дека ќе ги има само во овој комплекс, односно на Охридското Езеро и никаде на друго место во светот, информираат од Министерството за финансии.

Инвестицијата од Субрата Рој, посочуваат, ќе ја продолжи туристичката сезона во Охридскиот регион да биде 365 дена во годината, ќе креира и илјадници работни места и ќе го поттикне градежништвото и други индустриски дејности во земјава.

Фото – Миа

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1