Се има па се троши – Катар ќе изгради вештачки остров од 5,5 милијарди долари


katar-630x433Катар планира да изгради вештачки остров во вредност од 5,5 милијарди долари во близина на главниот град Доха, каде ќе има хотели во кои ќе бидат сместени и посетителите на Светското фудбалско првенство 2022.

Предвидено е да се изградат и луксузни вили и пет пловечки хотели на крузери.

Проектот денеска беше претставен во Доха од локалниот промотер за недвижнини „Барва Риал Истејт“ со поддршка од државните фондови на Катар.

Хотелите ќе имаат капацитет да примат околу 25.000 гости.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1