Реконструкција на Влада – си оди Панче Кралев – нов министер за образование Спиро Ристоски


spiro_ristovski_g1

Мини реконструкција на владиниот кабинет. Панче Кралев заминува од позицијата министер за образование и наука, а на негово место доаѓа министерот за Труд и Социјална политика, Спиро Ристоски, дознава Денешен.

Нов министер за труд и социјална политика ќе биде Диме Спасов, поранешен директор на агенцијата за млади и спорт, а во министерството за труд доаѓа од позицијата директор на Скопскиот катастер.

Предлогот за ротација на министерските места веќе е доставен со Собранието на Република Македонија и најверојатно во текот на неделата ќе се најде на дневен ред.

Повеќе на Денешен 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1