Се исушило езеро – никнал древен дрвен мост (Фото)


Намалувањето на нивото на водата во најголемото слатководно езеро во Кина откри мост изграден за време на царевите од династијата Минг

304344c6-67d3-482f-a0bd-52c8c922af8aOстатоци од мостот долг 2930 метри се појавиле покрај брегот на езерото Појанг , чие пресушување  претставува еколошка катастрофа, пишува весникот Пекиншки вести. Мостот е изграден од гранитни блокови пред 400 години, под династијата Минг  (1368.-1644.).

Остатоците од мосто дол 2.930 метри се појавиле крај брегот на езерото Појанг, чиешто исушување претставува еколошка катастрофа, истекнуваат медиумите.

Огромното езеро Појанг, во централната покраина Џиангси прекриваше површина од 4.500 квадратни километри. Меѓутоа, неговото ниво незапирливо опаѓа последните години поради влијанието на природната околина

03012014120040_kina_mosta_625260S1

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1