Се омажи прилепчанката Катерина што премина во ислам


Младата прилепчанка Катерина Зaова, која ја смени православната вера со исламот се омажи и се пофали за тоа на Фејсбук.pekol_1-44192

Според тоа што тогаш го напиша, таа примила ислам во џамијата во Битола, а планирала да го смени и името.
„Заминав дома и се прашував како ќе реагираат моите. Кога ме видоа со хиџаб, многу беа изненадени и налутени, бев смирена, плачев пред нив, многу плачев, се задушував во моментот и не можев да кажам ништо, ниту еден збор. Со неговата (Алаховата) помош го направив тоа што го сакав. Чувствував дека намазот не ми беше доволен за да ја искажам мојата покорност кон Алах. Оттогаш носам хиџаб, се покрив“, пишува прилепчанката.

Ако се вистинити податоците оставени на Фејсбук, Катерина живее во Турција, а мајка ѝ во Германија.Pekol 2

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1