Се поплави Битолската болница – под вода амбулантите (Фото)


Поројните дождови, ги наполнија со вода подрумските присторири на битолската клиничка болница „Др. Трифун Пановски“.
Дел од пациентите што биле во болницата, велат дека станува збор за високо подземје каде што се сместени дневните амбуланти за ехо прегледи, гастроскопија , а таму е сместен и апаратот за магнетна резонанца. 10614261_915177585164428_8514508352944789417_n-620x826Пацинетите мораа да минуваат низ водата за да направат прегледи, амбулантите не беа затворени. А секој од пацентите мораше да го испочитува мојот термин, раскажуваат пациентите.
poplavena bolnica
Од службите за информирање на болницата велат дека нема простор за паника бидејќи поплавувањето на подрумските простории е вообичаено при поројни дождови. Но како што тврдат водата од поплавените ходици се абсорбира за неколку часа.
Инаку не беа поплавени денска во битола само простории во болницата. Туку и подрумите во неколку училишта како и институции во градот.
Foto – Fokus
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1