Се продава лажен оцет, опасен за здравето


Во голем број продавници по светот се продава лажен оцет, кој е опасен за здравјето.  

Течноста може да предизвика изгореници на кожата и слузницата, бидејќи се произведува од синтетичка оцетна киселина, направена врз основа на нафтени деривати, пишува во британскиот весник „Телеграф”. Течноста е токсична и треба да се разредува со вода, коментираат експертите.ocet2

Експертите објаснуваат дека потрошувачите често го користат токсичниот оцет, бидејќи неговата цена е значително пониска.

Најчесто на етикетата со содржината не е наведено дека течноста всушност не е вистински оцет. Експертите советуваат луѓето да следат дали од состојките се содржи Е260. Токму оваа состојка е таа синтетичка киселина, која е опасна за здравјето.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1