Се продава оргиналниот Бетмобил (Фото)


Оригиналниот бетмобил од 1966 година за прв пат ке биде понуден на аукцуија во САД во јануари 2013 година .

Автомобилот од 1966 се наојѓа во сопственост на неговиот создавач Џорџ Берис ,тој го создал од предходно направената макета на колата од Lincoln Futura, 1955.

Се работи за оригиналната кола со која се снимаа сите серијали на бетмен од 1966. Beris се занимавал со дизајнирање на возила за тв серии ,добил ангажман од америчката тв куката abc да го направи бетмобилот.

Бетмобилот од 6 серијал во 2007 година е продаден 233.000 долари. Првиот бетмобил е со стартна цена од 250.000 долари, а аукцијата ке се одрижи во Scottsdale Collector Car. Се шпекулира дека неговата цена може да достигне и неколку милиони долари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1