Се самоуби девојката која беше силувана и која покрена лавина протести во Индија


ОБНОВЕНО – по информацијата за самоубиството на младата Индијка која беше силувана и претепана од група непознати во автобус , пристигна официјална информација дека девојката која се самоубила е друга жртва на силување од пред некои месец, исто така во Индија.

indijaПо случајот со девојакта во Индија се покренаа лавина од демонстрации со кои се бараше поригорознаи казни за силувачите и поголеми женски права. Според информациите девојката се убила бидејќи полицијата вршела притисок да се откаже од тужбата и да се омажи за еден од силувачите, потврдуваат полициски извори, а и роднините на жртвата.

Во Индија силувањето речиси и да не се смета за дело. Од 17 пријавени силувања за ниту едно не било покренато истрага поради што еден полициски офицер е сменет, а друг суспендиран.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1