Се сеќавате на момчето оставено да умре? – Ќе се расплачете како изгледа денес


Пред повеќе од еден месец ширум светот се појавија слики од 3 годишно момче во Нигерија кое било оставено да умре од глас бидејќи жителите го сметале за вештер.momce-houp

Го спасила хуманитарката Ања Рингрен Ловен која му го дала името Хоуп (Надеж). Таа сега објави фотографии на кои се гледа насмеано момче со сериозно подобрена здравствена состојба.

-Оној ден кога го носев ова слатко мало момче прв пат не бев сигурна дали ќе преживее. За него секој ден беше борба за живот и не сакав да умре без име, без достоинство, па го нареков Хоуп, вели Рингрен Ловен која во Нигерија им помага на децата обвинети за вештерство.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1