Се тресе регионот, нов земјотрес на Балканот


Во Црна Гора минатата ноќ е регистриран земјотрес со јачини од 3,5 степени по Рихтерова скала, со епицентар во подрачјето на Цетиње.

Сеизмолошкиот завод на Црна Гора регистрираше утрово околу 1.40 часот земјотрес со помала јачина со епицентар на три километри јужно од Очиниќ.

Јачината на земјотресот во хипоцентарот (жариштето) изнесува 3,7 степени по Рихтер, што одговара на епицентрален интензитет од IV-V степени по Меркалиевата скала.

Жариштето на овој земјотрес е лоцирано на длабочина од 10 километри.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1