Во ерупцијата на вулканот Фуего во Гватемала загинале 332 лица


Властите на Гватемала соопштија дека бројот на загинаа во ерупцијата на вулканот Фуего во јуни изнесува 332 лица, стотина повеќе отколку што беа првичните податоци.

Досега се идентификувани 85 тела на загинатите.

Вулканот Фуего е еден од најактивните вулкани во регионот на средна Америка. Тој драматично еруптираше на 3 јуни и загрози 200.000 жители на околините населени места.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1