Сеќавање: 3 год Милица загина седејќи дома на нокширче – ја погоди парче бомба (Видео)


Milica-Rakic-500x268На денешен ден 17 април 1999 година за време на бомбардирањето во Србија загина 3 годишната Милица Ракиќ. Шрапнел од рапсрснувачка бомба влетал во купатилото во нивниот дом додека девојченцето си седело на нејиното нокширче. Ја погодил во глава и девојчето загина на место.

Зградата во која живеат која е во близина на воениот аеродром во Батајница семејството намерно не го поправиле прозорецот за да потсетува на страшната тртагедија.

milica-rakic-grob-bombardovanje-foto-zorana-jevtic-1366193204-298293

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1