Еве зошто се води војна: Ова се делови од Украина кои може да се припојат на Русија


Ова се деловите од Украина во која живеат Руси, но никаде тие не надминуваат 50% од населението. Стабилно руско мнозинство има само Крим.

Ukrajinski-regioni-koje-bi-Putin-mogao-da-pripoji-RusijiВо областа Доњецк Украинците се 59,6%, а Руси има 38,2%. Повеќето сепак како мајчин јазик го наведуваат рускиот. Во Луганската област повеќето е Украинци – 54%, но и таму мнозинството зборуваат руски.

Во Харковската област Украинците се 70%,Руси има 25% а украинскиот јазик од мнозинството е наведен како мајчин јазик. Во Дњепропетровската област Украинците се во уште поголем број, 80% а Русите изнесуваат 17%. Двојно повеќе го наведуваат украинскиот како мајчин јазик, он оние кои го навеле како таков рускиот.

Во Запорошката област Украинци има 71%,Руси 25%. Во Херсонската област Украинците се 82%, Русите 14%. Во Миколаевската област ситуацијата е идентична.

Ако Путин продолжи со анексијата на областите во Украина каде живеат Руси, тоа ќе го стори спротивно на волјата на мнозинството граѓани.

Ukrajinski-regioni-koje-bi-Putin-mogao-da-pripoji-Rusiji

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1