Секоја трудница во Финска ја добива оваа кутија од државата – Еве што има внатре!


Во Финска, секоја трудница добива посебен подарок, тн. “Maternity Box”. Внатре се наоѓаат збир од корисни работи за животот со новороденчето.

Дното на кутијата е душек – Дури и самата кутија може да се користи како креветче.

Секоја кутија доаѓа со ново зимско одело, капа, ракавици…Вреќа за спиење…Капчиња, чорапчиња…

kutija-za-bebinja-finska1 kutija-za-bebinja-finska3 kutija-za-bebinja-finska4 kutija-za-bebinja-finska5 kutija-za-bebinja-finska6

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1