Северна Митровица осамна покриена со српски знамиња


Северниот дел на поделениот косовски град Митровица, населен со мнозинско српско население, утрово осамна покриен со српски знамиња, во пресрет на денешното гласање во косовскиот Парламент за формирање војска на Косово, јави приштинската агенција КосоваПрес.

Според агенцијата „илјадници знамиња се внесени синоќа од Србија на косовска територија и се истакнати низ институциите и на бандерите по улиците на север, а поделени им се и на српските граѓани од тој дел на Косово и по нивните куќи“.

– Припадници на криминални групи цела ноќ делеа српски знамиња. Нив ги предводеше Ѓорѓе Касаловиќ, познат по прекарот Ѓоле, кој подели знамиња речиси за секоја српска куќа, вклучително и оние во населбите со етнички мешано население. На сопствениците на куќите и на локалите им е наредено денеска да ги истакнат српските знамиња, со закани дека ќе сносат последици ако не го сторат тоа, вели извор на КосоваПрес.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1