Шеќерот ве јаде одвнатре – предизвикува и го храни ракот


Шеќерот и пченкарниот сируп, со високо количество на фруктоза (HFCS), не се наоѓаат само во безалкохолните пијалаци, колачи и слатки, Исто така се „скриени“ во повеќето од храната што се обработува, на пример зачини и сосови.

Понекогаш, најслатки состојки во тие намирници, се маскирани како дектроза или пченкарен сируп, кој веројатно е генетски модифициран, наместо вистински шеќер.

Големата количина на HFCS заминува право во црниот дроб, пред да се метаболизира било каде во вашиот организам.

Она што не се искористува како енергија од HFCS, се таложи како сало во вашето тело.

Дури и во некои инстант детски формули е најден шеќер или HFCS, во еквивалентни количини кои ја имаат лименката од сода. Значи, децата се навикнуваат на шеќер уште од раѓање.

Зголеменото внесување на HFCS се совпаѓа со порастот на болести, таканаречени безалкохолни масни заболувања на црниот дроб.

Научните истражувања утврдуваат дека потрошувачката на многу шеќери или HFCS, доведува до рак.

Анаеробните клетки на ракот напредуваат со помош на шеќерот. Зависат од ферментирата глукоза (шеќер) за и понатаму да имаат енергија, зашто ја изгубиле способноста да се метаболизираат со кислород.

Тоа е една од причините заради што алтернативните терапевти строго забрануваат конзумирање на шеќер.

Се разбира, ни онколозите по болниците го зборуваат истото. Треба да се гледа малку пошироко, сите ние содржиме клетки од рак во организмот, кои не се развиле во тумор.

Грешка е да престанете да јадете слатки и пиете класични сокови преполни со шеќер, додека продолжувате да се храните по ресторани со брза храна или правите оброци дома со месо што е веќе обработено.

Видео на оваа тема како и информации како правилно да го намалите овој лош шеќер прочитајте на – Бабин Лек.комж

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1