Што добивате кога ќе ги ставите парите во миксер? Верувале или не, железо


Дали сте знаеле дека американските долари содржат железо? Банкнотите на американскиот долар се испечатени со посебна боја, која содржи железо за да се спречи фалсификувањето

dolar-vo-mikser-660x465

Ако сакате да се уверите дека тоа е точно земете магнет и банкнота од американски долар. Ако сакате да знаете колку точно содржат железо, ви треба само еден миксер и треба да биде доволно храбри (или луди) да намерно ја уништите таа пара.

Ако американските долари не ви се при рака или не ви паѓа на ум да уништите пари, погледнете го исходот од овој експеримент во видеото подолу. Неверојатно колку банкноти од по 1 $ содржи железо.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1