Што повеќе боли: Пораѓање или клоца во меѓуножјето? (Видео)


Дали раѓањето на детето на природен начин е поболно од боклата ако некој ве удри во препоните? Ова прашање се поставува со години, а науката конечно даде одговор.kloca

Нервните ќелии  праќаат сигнали на болка низ ‘рбетниот мозок до мозокот. Овие сензорни неурони „се палат“ секој пат кога ќе се помине одреден праг на болка, а зачестеноста на сигналите е она што ја одредува болката.

Значи, што е повеќе болно?

Одговорот ќе го најдете во ова видео.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1