Што се прави со бадниковите гранки по прaзниците? – важен обичај за плодност и среќа


За Бадник е обичај да се стават бадникови гранчиња во домот и на вратата. Знаете ли што се прави со бадниковите гранки по третиот ден Божиќ?

Треба да се запали и да се остави да изгори во шпоретот дома. Оганот претставува плодност и многу помага.

Исто така, треба да сочувате и малку пепел од изгореното бадниково гранче.

Се верува дека е многу лековит, па помешан со вода помага за главоболка.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1