Силен циклон доаѓа кон нас – Дожд, снег и ветрови ќе го зафатат Балканот!


Во следните неколку дена целиот регион ќе го зафати лошо време со обилни врнежи

Високиот воздушен притисок го зафати поголемиот дел од Европа. Тоа најмногу ќе се почувствува на планините во Источна Европа, а ќе донесе ветер, дожд и снег на целиот Балкан пренесува сајтот Accweather.com.

ciklon vreme balkan

Циклонот кој преку Грција и Црното море ќе дојде во понеделник и вторник ќе донесе обилни врнежи на подрачјето од Јадранското море до Украина, а снег ќе паѓа на планинските области. На овие области ќе има силен дожд и ветрр па дури и снег, а на Балканот, особено­ во Србија и Бугарија, и Македонија ќе биде накритично, пишува Accweather.com.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1