Силен земјотрес регистриран во Индонезија


Земјотрес со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран на 215 километри северозападно до островите Танимбар во Индонезија.
Геофизичкиот институт на САД соопшти дека земјотресот бил на длабочина од 155 километри.
Засега нема информации за евентуални човечки жртви и причинета материјална штета. По овој потрес следел уште еден од 4 степени, а по него уште еден силен афтершок од 5,4.

Миа

Magnitude Mw 7.1
Region BANDA SEA
Date time 2012-12-10 16:53:10.0 UTC
Location 6.58 S ; 129.85 E
Depth 162 km
Distances 1166 km E Makasar (pop 1,321,717 ; local time 00:53:10.2 2012-12-11)
371 km SE Ambon (pop 355,596 ; local time 01:53:10.2 2012-12-11)
337 km W Tual (pop 39,502 ; local time 01:53:10.2 2012-12-11)
Magnitude M 5.3
Region BANDA SEA
Date time 2012-12-10 20:47:50.0 UTC
Location 6.52 S ; 129.93 E
Depth 165 km
Distances 1174 km E Makasar (pop 1,321,717 ; local time 04:47:50.7 2012-12-11)
370 km SE Ambon (pop 355,596 ; local time 05:47:50.7 2012-12-11)
326 km W Tual (pop 39,502 ; local time 05:47:50.7 2012-12-11)
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1