Силен земјотрес во Грција – Страотни сцени од популарните летувалишта


Најмалку две лица загинаа на островот Кос во земјотрес чиј епицентар беше во Егејското море.Според наводите на медиумите над 100 се повредени.Земјотресот со итензитет од 6,2 степени, според Рихтеровата скала,  синоќа во 1.31 часот, по локално време, ги погоди југоисточните острови во Егејското Море

Според фотографиите од местото може да се види дека е причинета голема материјална штета.Голем број туристи ноќта ја поминаа на отворено.Улиците и кафулињата во одредени делови од градот се целосно уништени.

Грчките власти испратија хеликоптери за да може повредените да ги префрлат на поголемиот грчки остров Родос за да им се пружи лекарска помош.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1