Силно невреме во САД остави 600.000 домаќинства без струја


Силно невреме го зафати американскиот Среден Запад и остави без електрична енергија над 600.000 домаќинства, јавуваат локалните медиуми.bilde_2014649523

Бурата најсилно ги погоди американските сојузни држави Мичиген и Илиноис.

Силното невреме, проследено со ветрови со брзина од 112 километри на час, предизвика прекин на електричната енергија. Најмалку две лица се повредени.

Според локалните власти за обнова на снабдувањето со електрична енергија ќе се потребни неколку дена.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1